مشاوره‌ی پیش از ازدواج

مشاوره‌ی پیش از ازدواج

 شامل مجموعه‌­ای از راهبردهای تخصصی برای کمک به جوانان متقاضی ازدواج برای انتخاب همسرِ متناسب با آن­ها و شکل­‌گیری ازدواج و زندگی سالم به­ شمار می­‌رود. در فرآیند مشاوره‌­ی پیش از ازدواج همانند سایر حوزه­‌های تخصصی روان­‌شناسی، مشاورِ صاحب صلاحیت که از توان علمی و حرف‌ه­ای برخوردار است، مداخلات مشخصی را با هدفِ بررسی عوامل  پیش­بینی ­کننده‌­ی مثبت یا منفیِ ازدواج، انجام می­دهد.

در طول جلسات مشاوره­‌ی پیش از ازدواج، روان­‌شناس به افراد کمک می­‌کند تا بتوانند به شناخت نسبی از خود و فردی برسند که برای همسریِ آینده، انتخاب کرده­‌اند. هم­چنین در صورت لزوم، مهارت­‌های مورد نیاز برای بهبود عملکرد فردی و زوجی را به آن‌­ها آموزش می­‌دهد.

به طور معمول تعداد جلسات مشاوره­‌ی پیش از ازدواج بین 3 تا 5 جلسه است و براساس رویکردهای متفاوت، ممکن است از ابزارهای روان­سنجی به­ منظور ارزیابیِ آمادگی­‌های فرد و هماهنگی و تناسب بین دو نفر استفاده شود. با توجه به افزایش نرخ طلاق در سال‌­های اخیر، انجام مشاوره­‌های پیش از ازدواج توسط متخصصانِ صاحبِ صلاحیت به منظور آماده­‌سازی قبل از ازدواج، ایجاد ازدواج‌­های باثبات‌­تر همراه با احساس رضایت­مندی بیش­تر و در نتیجه پیش­گیری از طلاق، از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است.